Listopad 2012

Mayové - školní projekt

21. listopadu 2012 v 16:45 | adam káčerek |  ZAJÍMAVOSTI
MAYOVÉ

Májové jsou známí světu, především díky svému kalendáři.
Ale kdo Máyové byli?
Byli to indiáni. Počátek jejich kultury se datuje kolem doby 2600 let před našim letopočtem. Žili ve střední až severní Americe a části Mexika. Původ Máyů je dodnes záhadou. Údajně se jedná o uprchlíky z bájné Atlantidy. Rozhodně patří k nejzáhadnějším národům.
Živili se zemědělstvím a především pěstováním kukuřice, která pro ně byla přímo posvátná.
Máyové žili v chudých domečcích uplácaných z hlíny a slámy. Neznali kolo ani složitější zemědělské nástroje.

Byly také krutí válečníci. Pořádali výpravy do jiných kmenů a zajatce pak při krvavých rituálech obětovali svým bohům.
Ale i přesto byli nejchytřejší a nejvzdělanější ze všech amerických civilizací.
Máyové totiž jako jediní měli vlastní písmo. Byli mistři v matematice a jako první začali používat nulu. Číslice zapisovali pomocí teček a čárek a vypadalo to jako morseovka. Nebyli to primitivní počty. Na památkách se našli čísla které měli i několik stovek milionů.
Máyové byli především nejlepší astronomové. Jejich znalosti vesmíru, byli na takové úrovni, že překvapují vědce i dnes.
Máyové neměli žádné moderní přístroje a ani dalekohledy a přesto už tisíce let před Koperníkem věděli, že země je kulatá. Znali všechny planety, souhvězdí, znaly přesné cykly Měsíce a dokázali vypočítat oběžnou dráhu Země.
Neuvěřitelná je i jejich architektura. Máyové si totiž pro své stavby vybírali nepřístupné místa v pralesích a dokázali z pečlivě vybraných kamenů, opět bez nějaké techniky vybudovat překrásné a propracované stavby.
I když neznali kompas, tak všechny silnice mezi městy byli přesné a rovné. Chrámy pro své bohy a kněze stavěli vždy tak, aby rohy byli podle přesně do světových stran. Dodnes jejich díla lákají turisty.
Jako například: chrám Velkého Jaguára v Guatemale,
chrám panovníka Pakala v mexické džungli,
chrám Copán v Hondurasu a nejznámnější pyramida Opeřeného Hada.
Na téhle pyramidě je vytesána hlava a ocas hada a při rovnodennosti 21. března a 21. Září dopadají sluneční paprsky na pyramidu a díky stínům to vypadá, že had ožívá a plazí se po schodech.

Většina příznivců Máyů věří, že byli ve spojení s mimozemskou civilizací. Dokonce se našly i kresby na památkách, kde Máyové malovali setkání s mimozemšťany a nebo létající talíře. Pokud jsme ve vesmíru sami, tak kde a od koho se tohle všechno Máyové naučili?
Stejně záhadný je i jejich kalendář a proroctví. Máyové totiž předpověděli příchod křesťanů, světové války, diktátory 20 století a nebo i tsunami v roce 2006.
Ted se mluví o konci světa 21. Prosince 2012, protože jejich kalendář končí.
Naštěstí podle potomků Máyů, kterých dnes na zemi žije kolem 7 milionů, jde o zbytečnou paniku. Konec kalendáře v žádném případě neznamená konec světa. Jde jen o ukončení jednoho cyklu a pak dojde k přetočení do bodu nula. Jednoduše je to něco jako když skončí náš kalendář a my prostě koupíme nový a začínáme dny a měsíce zase od začátku.
Jen podle Máyu se má svět trochu změnit. Má se údajně změnit hlavně myšlení lidí, aby se začali zajímat i o duchovní bohatství. Protože všechny přírodní katastrofy a války si dělají lidi sami, za to žádné proroctví nemůže.
Jak bude svět jiný a co bude jiné, to se necháme překvapit, ale jisté je, že se opět žádný konec světa nekoná. Takže já bez obav 21. prosince popřeji svoji sestře k svátku a budu v klidu čekat na Vánoce.

malinko zajímavostí:
Mayové byly velcí milovníci čokolády, kakaové boby používali nejen při jejím vaření, ale i jako platidlo.
Mayové považovali za vrchol krásy šilhání - maminky proto svým dětem přivazovaly kuličky těsně k očím, aby děti začaly šilhat.
Zajímavá byla i mayská míčová hra - Hráči se nesměli dotknout míče rukama, jenom boky, koleny a lokty a kapitán poraženého týmu údajně přišel o hlavu.