Vesmírné mlhoviny

2. února 2009 v 14:01 | adam káčerek |  VESMÍR
V prostoru mezi hvězdami se nachází množství mezihvězdné látky, která se skládá z prachu a plynu. Největší hustota mezihvězdné látky je v rovině galaktického disku, kde není látka rozložena rovnoměrně. Zde se mezihvězdná látka shlukuje do oblaků, kterým říkáme mlhoviny. Tento název pochází z latinského mrak, mlha, pára nebo kouř. V astronomii označuje mlhavé objekty, které září vlastním světlem, a objekty, které samy nezáří a jsou vidět díky jasnému pozadí nebo rozptylu záření z jiného zdroje. Jako mlhoviny jsou také označovány objekty, které mají charakter mlhoviny nejen ve viditelném světle, ale i v jiných částech spektra. Do 19. stol. byly za mlhoviny považovány například i galaxie a další objekty, které nebylo možno přesně odlišit od hvězd. Tyto omyly odhalilo až použití prvních spektroskopů, které pomohly objevit zprvu záhadné nebulární spektrální čáry. Následně byly nalezeny i mlhoviny vně naší Galaxie.
Poměr prachu a plynu v mlhovinách není vždy stejný a podle toho se mlhoviny také mnohdy rozdělují. Hmotnost oblaků je asi jedna desetina hmotnosti zářících hvězd v galaxii. Prachovou složku tvoří prachové částice a plynnou molekuly, atomy a elementární částice.
http://www.omniscopic.com/blog/uploaded_images/OrionNebula-774263.jpg

Složení
Prachová složka je kombinací uhlíku a křemičitanů, které mohou být obaleny ledem nebo nečistotami. Prachové částice vznikají převážně v atmosférách obřích hvězd, které jsou bohaté na páry uhlíku, a z nich vznikají amorfní uhlíkové částice, které jsou velké asi jako saze z cigaretového kouře. Do prostoru se z atmosféry hvězdy dostávají tlakem záření hvězdy, které je může dostat z atmosféry hvězdy díky jejich malým rozměrům. Plynová složka je tvořena tak, že na 1 000 atomů vodíku připadá 80 atomů hélia a 1 atom těžšího prvku, což přibližně odpovídá složení průměrných hvězd. Mlhoviny se často nachází v blízkosti horkých hvězd a díky tomu, že je jejich plynná složka tvořena převážně vodíkem, tak tato horká hvězda vodík ionizuje a díky tomu mlhoviny září.
http://4.bp.blogspot.com/_4RUDNsqzYHk/Rs5WYFiLjtI/AAAAAAAAAHQ/YLSFE_jKEtg/s400/591px-Cone_Nebula_%2528NGC_2264%2529_Star-Forming_Pillar_of_Gas_and_Dust.jpg

Rozdělení
Mlhoviny můžeme rozlišovat podle nejrůznějších hledisek. Následující dělení patří mezi nejpoužívanější a dělí mlhoviny podle typu pozorovaného spektra. Mlhoviny tedy dělíme na:

* jasné mlhoviny, které dále dělíme na
o mlhoviny emisní (plynné) - záření způsobuje zahřátý plyn. Tyto pak dále rozdělujeme na:
+ planetární mlhoviny - mlhoviny s bílým trpaslíkem v centru, který tuto mlhovinu ionizuje;
+ zbytky supernov - zbytky po výbuchu supernovy;
+ oblasti HII - oblasti, které jsou z velké části tvořeny ionizovaným vodíkem;
o mlhoviny reflexní (prachové) - záření je způsobené rozptylem světla blízké hvězdy na prachových částečkách mlhoviny;
* temné mlhoviny, které jsou oblaky nesvítícího prachu a plynu a jsou vidět jen díky zářícímu pozadí, kterým může být například jiná (difúzní) mlhovina

http://www.noao.edu/education/ir.asp/images/01324lg.jpg

Planetární mlhoviny
Planetární mlhoviny jsou mlhoviny vzniklé po zániku hvězd ve fázi červeného obra, který na konci své existence odvrhuje svůj plynný obal. Ten, jak se postupně vzdaluje, vytváří jakési zářící slupky v prostoru okolo hvězdy. Takovýchto odvržení může být několik. Rychlost rozpínání těchto slupek je několik desítek km za sekundu a po několika desítkách tisících let se rozplynou. Mlhoviny byla nazvány planetární, protože v dřívějších dobách, při pozorování teleskopy s malým rozlišením, připomínaly planety. Toto pojmenování poprvé použil William Herschel (1738-1822).
http://bartblog.files.wordpress.com/2007/12/planetary-nebulae.jpg

Zbytky supernovy
Zbytky supernovy (Supernova Remnants - SNR) je rozpínající se emisní mlhovina přibližně kulového tvaru tvořená plynem, který byl odvržen při výbuchu supernovy. Tento plyn se pohybuje rychlostí několik tisíc km.s-1. Při pohybu mezihvězdným prostorem se sráží s plynem, přičemž vzniká rázová vlna. Tato vlna má za následek zahřátí plynů na několik miliónů kelvinů.

http://apod.nasa.gov/apod/image/0503/crab_xrayopt_c2.jpg
Původní hvězda v centrální oblasti je buď výbuchem roztrhána, nebo zůstává v centru v podobě neutronové hvězdy (pulsar), případně černé díry.
Při výbuchu supernovy je do mezihvězdného prostoru odvrženo velké množství těžkých prvků, které byly vytvořeny během vývoje samotné velmi hmotné hvězdy nebo při jejím výbuchu. V různých oblastech zbytků supernovy nalézáme husté oblasti s výraznou převahou jednoho z těchto prvků. Tyto husté oblasti pochází z původní hvězdy a podle převládajícího prvku můžeme určit jejich původní umístění v nitru hvězdy.
Charakter zbytků supernov je určen jejich stářím a hustotou okolního mezihvězdného plynu.

Temné mlhoviny
Temné mlhoviny jsou mezihvězdné mračna plynu a prachu, které pohlcují světlo z blízkých zdrojů, někdy také označované jako absorpční mlhoviny. Světelné záření je reemitováno jako infračervené záření nebo rozptýlené činí mlhovinu zdánlivě temnou. Na vyšších galaktických šířkách, dále od galaktického disku, temné mlhoviny vypadají pouze jako zvláštní na hvězdy chudé oblasti, ale v blízkosti galaktického disku je vidět jejich síla v kontrastu s jasem hvězdného pole v okolí. Velmi temné mlhoviny můžeme vidět jako siluetu proti galaxii či emisní mlhovině. Pěkným příkladem mohou být temné mlhoviny Cygnus Rift na severní obloze a Coalsack na jižní. Malá, ale překvapivě výrazná temná mlhovina je Koňská hlava v Orionu. Temné mlhoviny se převážně skládají z molekulárního vodíku H 2 a zřejmě jsou oblastmi, kde vznikají hvězdy.

Temné mlhoviny jsou velmi chladné a jejich teplota se pohybuje v mezích 5-20 K.
Můžeme je rozdělit do čtyř skupin:
  • Malé globule
  • Velké globule
  • Vlastní temné mlhoviny
  • Velká temná mračna

http://www.cartage.org.lb/en/themes/Sciences/Astronomy/TheGalaxies/themilkyway/InterstellarMedium/b33.jpg

See Explanation. Clicking on the picture will download the highest resolution version available.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Světluška Světluška | 10. ledna 2012 v 19:01 | Reagovat

Nádherný....

2 sasuke uchiha sasuke uchiha | 11. září 2012 v 15:34 | Reagovat

fakt husty!

3 Liliana Winters Liliana Winters | 9. října 2012 v 18:59 | Reagovat

KRÁSNÝ!!!

4 Radek Radek | 22. ledna 2013 v 17:35 | Reagovat

Super :))
Jen pokud můžu poradit, tak změň pozadí stránky. Nedá se to na tom číst a bolí z toho oči.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama