Typy hvězd

3. února 2009 v 14:05 | adam káčerek |  HVĚZDY A SOUHVĚZDÍ
Červení trpaslíci - nacházejí se v chladné a slabě zářící oblasti konce hlavní posloupnosti. Jsou nejobvyklejším typem hvězd a jsou menší než je naše Slunce. Vzhledem k tomu, že jsou opatrné na své zásoby energie, mají životnost až desítky miliard let.
Jsou nejpočetnějším typem hvězd ve vesmíru - okolo 75% všech hvězd v Galaxi.
http://www.smh.com.au/ffximage/2007/04/25/newearth_wideweb__470x338,0.jpg

Bílí trpaslíci - jsou menší než červení trpaslíci. Velikostí se podobají velikosti Země, ale hmotností Slunci. Bílí trpaslík o objemu stejném jako je objem průměrné knihy by měl hmotnost kolem 10 000 tun! V těchto hvězdách již neprobíhají jaderné reakce.
http://science.nationalgeographic.com/staticfiles/NGS/Shared/StaticFiles/Science/Images/Content/white-dwarfs-milky-way-white-dwarfs-ga.jpg


Červení obři - tyto hvězdy leží nad hlavní posloupností. Povrchová teplota je srovnatelná s teplotou červených trpaslíků, ale jsou mnohem větší a jasnější. Hmotnost je podobná hmotnosti Slunce, ale pokud by byl červený obr na místě našeho Slunce, sahala by jeho atmosféra k dráze
Země.
Soubor: Aldebaran-Sun comparison-en.svg

Veleobři - v HR diagramu lží zcela vpravo nahoře a jsou to ty největší hvězdy ze všech. Hvězda Betelgeuse z ramene souhvězdí Orion má v průměru přibližně 1 miliardu km. Sotva desetina velikosti Betelgeuse je stále téměř 100krát větší než Slunce.
http://americanhiking.chattablogs.com/archives/Lunar%20Eclipse.jpghttp://www.lcsd.gov.hk/CE/Museum/Space/EducationResource/Universe/framed_e/lecture/ch15/imgs/red_size.jpg

Hnědí trpaslíci - (nejde o hvězdu na HR diagramu) - tímto se označuje objekt, jehož hmotnost nestačila k vytvoření dostatečného tlaku uvnitř jádra a nenastala tedy termonukleární reakce (k hoření vodíku dochází při 7 milionů K, hnědý trpaslík má teplotu kolem 6 mil. K). Jeho hmotnost však stačí na to, aby se smrštil, zahřál a zářil tmavě červenou barvou.
http://www.star.le.ac.uk/~mbu/images/binarySystFinalComp5.jpg


Černý trpaslík - bílý nebo hnědý trpaslík, který chladne a přestává být viditelný.
Černý trpaslík je zbytek hvězdy zhruba velikosti Slunce, který se vyvinul z bílého trpaslíka a nakonec postupným zářením černého tělesa ochladl.
http://sunflowercosmos.org/glossary/glossary_images/black_dwarf.jpg
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Krtíček Krtíček | 21. ledna 2017 v 18:52 | Reagovat

Bílý trpaslýk se píše tvrdé y!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama