Naše Galaxie- mléčná dráha

1. února 2009 v 22:01 | adam káčerek |  VESMÍR

Mléčná dráha je stříbrný pás táhnoucí se celou oblohou, jehož svit způsobuje množství hvězd. Lidově se tak označuje také naše Galaxie. Korektnější by však bylo říci, že Mléčná dráha je jen malá část Galaxie pozorovatelná ze Země. Konkrétně jsou to dvě ramena: rameno Střelce a rameno Oriona. Jako pás se jeví proto, že naše Galaxie má tvar disku a my se na něj díváme zevnitř, z místa, které je blíže k okraji než ke středu.

Mléčnou dráhu lze pozorovat za jasných nocí a v místech vzdálených od velkých zdrojů světla jako jsou města (viz světelné znečištění). I pouhým okem je možné spatřit mnoho hvězd v Mléčné dráze a jejím okolí, ale většina z nich je prostému oku skryta a pozorovat je lze teprve pomocí dalekohledu. I obyčejný triedr jich ukáže velké množství (viz pozorování oblohy).

Mléčná dráha je kromě hvězd tvořena i temným mezihvězdným plynem či prachem, který nám zabraňuje pohlédnout do vzdálenějších oblastí Galaxie. Na noční obloze se pak zdá, že při pohledu některými směry je hvězd méně a nebo že tam je Mléčná dráha rozdělena.


mléčná dráha
Soubor:Perseid and Milky Way.jpg


Naše Galaxie je obrovský systém hvězd a mezihvězdné látky. Má tvar dvojvypuklého disku, jehož průměr činí 100 000 světelných let.
Nově uváděná rychlost rotace činí 914 000 km/h

Galaxie je domovem naší sluneční soustavy, stejně jako více než 200 miliard dalších hvězd a jejich planet, tisíců hvězdokup a mlhovin. Jedná se o spirální galaxii s centrální příčkou a radiálními rameny, které začínají ve středu a vytváří spirálovitý tvar. Slunce (a naše sluneční soustava) se otáčí kolem středu Galaxie - galaktického středu, přičemž pro dokončení jednoho oběhu potřebuje přibližně 220 milionů let. Domníváme se, že Slunce a sluneční soustava obíhá kolem středu Galaxie konstantní rychlostí. Za svoji existenci tak vykonalo méně než 25 oběhů kolem středu Galaxie.

Naše Sluneční soustava se nachází ve vzdálenosti 28 000 světelných let od centra Galaxie. V této oblasti, jak napovídají nová pozorování, se pohybuje kolem středu Galaxie rychlostí přibližně 965 000 km/h (tj. 268 km/s), což je podstatně vyšší rychlost než doposud uváděná hodnota 805 000 km/h (tj. 225 km/s).

http://people.sissa.it/~bacci/work/lectures/Open%20Day,%20september%202008/images/Milky_Way_galaxy_sun05.jpg
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 fejmyk fejmyk | 11. dubna 2011 v 19:04 | Reagovat

hezke stranky

2 LA MINA LA MINA | 19. října 2011 v 18:17 | Reagovat

Máš fakt úžasnej blog!
Taky mám ráda vesmír - přímo mě fascinuje!
:D

3 Lily Lily | E-mail | 27. listopadu 2011 v 15:52 | Reagovat

ještě by bylo dobré připsat, že naše Galaxie Mléčná drána je součástí místní skupiny galaxií ( v místní skupině galaxií se nachází nejméně třicet dalších galaxií) a "pomalu" se přibližuje ke galaxii Andromeda (je součástí místní skupiny galaxií), která Mléčnou dráhu v budoucnu nejspíše "pohltí" (pokud se ovšem nestane ještě něco úplně jiného - například exploze středu /černé díry/ Galaxie).

4 nordnet nordnet | Web | 22. června 2015 v 21:53 | Reagovat

nebankovní půjčky teplice ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama