Meteoroid , Meteor a Meteorit

6. února 2009 v 14:00 | adam káčerek |  VESMÍR
meteoroid - pevná částice pohybující se kosmickým prostorem >>meteor - světelný jev pozorovaný při průletu meteoroidu zemskou atmosférou >>meteorit - zbytek meteoroidu, který dopadne na zemský povrch
..................................................................................

Meteoroidy jsou tělesa sluneční soustavy o velikosti milimetrů až několik desítek metrů, která se pohybují mezi planetami. Většina meteoroidů vznikla jako pozůstatky po kolizích planetek v hlavním pásu mezi Marsem a Jupiterem.
Samotný meteoroid není možné díky jeho malým rozměrům ve vesmíru pozorovat. Jestliže se meteoroid střetne se Zemí, vletí do její atmosféry a vidíme světelný úkaz - Meteor.
Malých meteoroidů (velikosti v řádu milimetrů) narazí do Země denně milióny. S meteoroidy o průměru 1 metru a více se Země střetává poměrně zřídka, přibližně jednou za den.
Při průměru větším než desítky centimetrů se meteoroid v atmosféře zcela nevypaří a dopadne na povrch Země jako Meteorit.

http://www.dailygalaxy.com/photos/uncategorized/2008/08/14/asteroids.jpg

http://www.nightskynation.com/pics/asteroids.jpg

Meteor je úkaz na obloze způsobený hořením a vypařováním pevného kosmického materiálu, který se dostal do atmosféry Země. Obyčejně se jedná o součástky nepřesahující hmotností jeden gram. Základní parametry charakterizující meteory jsou délka dráhy, rychlost vstupu, charakter brzdění a koncová výška. Meteory a doprovodné jevy podávají informace o meziplanetární hmotě. Meteor dopadlý na zem se stává Meteoritem.
http://www.freewebs.com/aaron2j4/meteor-.jpg

http://www.elektromania.net/images/3192C_meteorit.jpgMeteorit je pevná součástka meziplanetární (kosmické) hmoty, která dopadla na zemský povrch. Meteority se dělí na kamenné, kamenoželezné a železné. Pokud středně velký nebo větší meteoroid vletí do zemské atmosféry, vidíme světelný jev, který nazýváme meteor, v případě větší jasnosti bolid. Rychlost meteorů v atmosféře dosahuje obvykle 10 do 70 km/s.
Většina meteoritů se při průletu zemskou atmosférou roztaví a vypaří. Zda aspoň část tělesa dopadne na zem, závisí na několika okolnostech, z nichž nejdůležitější je hmotnost původního meteoroidu a rychlost, s jakou vstoupil do atmosféry (při rychlosti 10 km/s může na zem dopadnout i meteoroid o původní hmotnosti 10 kg). Dalším faktorem je struktura meteoroidu: železné meteoroidy (siderity) při průletu atmosférou méně odtávají, takže s větší pravděpodobností doletí až na zem. Křehčí chondritické meteory se obvykle rozpadnou na menší části, které se snadněji vypaří; proto jen při velké vstupní hmotnosti mohou dopadnout na zem. Posledním podstatným faktorem je výška, v jaké se meteor přestal zářit. Je-li to více než 30 km nad zemí, pak je velká pravděpodobnost, že se celé těleso vypařilo v atmosféře.


Meteority jsou nacházeny po celém světě. Nejlépe se nacházejí meteority železné, protože jsou vůči okolí velmi atypické a tedy snadno rozpoznatelné.
Největší naleziště meteoritů je v posledních době v Antarktidě a dalším nalezištěm jsou pouště, kde se hledají pomocí moderních terénních vozidel. Z nich se na dálku se vyhledávají tmavé kameny, které jsou i zde dobře viditelné.
http://ca.geocities.com/spacephysicsisu/imgmeteoroid/bigmeteoroid.gif


http://www.nyrockman.com/site-art/meteorite-gang.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cc/Willamette_Meteorite_AMNH.jpg

Větší meteority mohou vytvořit kráter.
např. meteorický kráter v Arizoně je obrovská díra v zemi velká napříč více než kilometr.
http://www.wunderground.com/data/wximagenew/p/Puddleglum/113.jpghttp://news.nationalgeographic.com/news/2005/03/images/050310_meteorcrater2.jpg
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 zdenek zdenek | E-mail | 30. listopadu 2012 v 20:58 | Reagovat

no včera před šestou jsem viděl padat meteorit  asi tak šest sekund pak se rozpadl.Docela zajimavý  no viděl jsem to prvně takový ukaz

2 Paskalina Paskalina | E-mail | 31. října 2015 v 22:22 | Reagovat

my viděli padat dnes v 19.05 meteorit doleva dolů přes silníci, po které jsme jeli, v jižních Čechách jako rychle letící svítící objekt- zítra omrkneme místo, kam dopadl...jeli jsme autem do divadla...

3 Ajka Ajka | E-mail | 6. listopadu 2015 v 9:16 | Reagovat

Já jsem také včera viděla něco padat okolo 18,22 hod v Pilínkově v Liberci, málem jsem sjela ze silnice:-o). Nejdřív jsem si myslela, že letí vrtulník, ale když se to cca po 10 s. začalo dělit a vyhasínat . . .co to tedy bylo?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama