Černá díra

2. února 2009 v 16:58 | adam káčerek |  VESMÍR

Černá díra je objekt natolik hmotný a zároveň malý, že jeho gravitační pole je v jisté oblasti prostoročasu natolik silné, že žádný objekt včetně světla nemůže tuto oblast opustit.
Bylo zjištěno, že jde o těleso které má příliš velkou hmotu na to, být neutronovou hvězdou. Další efekty spojené s pozorováním, především rentgenové záření, bylo v perfektní shodě s teoretickou predikcí černé díry. Dnes považujeme za obecně prokázáno, že černé díry se nachází v centrech galaxií, aktivních galaktických jádrech, kvasarech i v centrech některých kulových hvězdokup.

Soubor:BlackHole Lensing.gif

Vznik hvězdné černé díry může nastat obecně dvěma způsoby:


1. evolucí velmi hmotné hvězdy s počáteční hmotností překračující dvacet pět hmotností Slunce
2. srážkou dvou neutronových hvězd


Ke vzniku černé díry prvním způsobem dochází v případě, kdy hvězdné jádro zbylé po výbuchu supernovy překročí kritickou hmotnost určenou Tolman-Oppenheimer-Volkoffovou mezí. Gravitační síla je v tomto případě dostatečná k překonání tlakové síly degenerovaných neutronů a gravitační kolaps pokračuje.

Druhý způsob vzniku černé díry by bylo možno pozorovat v binárním systému dvou neutronových hvězd. Přestože jsou neutronové hvězdy ve vesmíru naprosto běžným jevem, srážka takových objektů zatím nebyla pozorována.

* Akumulace hmoty
Když v nějakém prostoru dochází v důsledku gravitačních sil k nakupování hmoty, gravitační pole takové oblasti sílí - nebo v jazyku relativity - zakřivení prostoru v okolí se zvětšuje. Když úniková rychlost v nějaké vzdálenosti od centra gravitačního působení dosáhne rychlosti světla, vytvoří se horizont událostí, uvnitř kterého musí hmota nevyhnutelně skončit v singularitě.

Černé díry tohoto typu existují jako dva typy modelů:

* Primordiální černé díry, které mohly vzniknout v období velmi raných fází vývoje vesmíru. Prozatím však nebyly observačně potvrzeny a to i přes to, že by se jich mělo ve vesmíru stále vyskytovat velké množství.

* Supermasivní černé díry a masivní černé díry, které se vyskytují v centrech galaxií (i včetně naší Mléčné dráhy) a pravděpodobně také kulových hvězdokup. Vznikají prostřednictvím vytvoření horizontu událostí v důsledku nakupení velkého množství hmoty na relativně malém prostoru. V tomto případě se hmotou myslí i hvězdný materiál, tedy hvězdy případně i již existující menší černé díry.

http://www.dailygalaxy.com/photos/uncategorized/2007/07/05/black_hole_3_3.jpg

Astronomům se poprvé podařilo sledovat celý proces, při němž černá díra "pojídá" hvězdu, která se přiblížila příliš blízko k černé díře.
Hvězda je postupně její gravitací roztažena do délky a nakonec roztrhána na hvězdné drobky.
Hmota hvězdy se po spirální dráze přiblížila až k černé díře, kolem níž vytvořila prstenec. Tento k smrti odsouzený materiál byl zahříván na vysokou teplotu, přičemž produkoval kromě jiného ultrafialové záření. Nakonec ho černá díra navždycky pohltila. Obrázek byl nakreslen podle informací, které získala americká kosmická observatoř GALEX, pozorující ve vesmíru právě ultrafialové záření. Podle astronomů dochází ve vesmíru k podobným událostem přibližně jednou za 10 tisíc let.
Černé díry vznikají jako konečné stadium vývoje hvězd explodujících jako supernovy, které si i po výbuchu uchovají hmotnost minimálně třikrát převyšující hmotnost Slunce. Kvůli vysoké hmotnosti a silné gravitaci nemohou černou díru opustit žádné částice hmoty ani záření.
http://lpmpjogja.diknas.go.id/kc/b/blackhole/black-hole-xray.gif
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 kilkab kilkab | 27. prosince 2012 v 10:39 | Reagovat

díky zapíšu si to díky ale fakt dík ahoj!:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama