Asteroid

6. února 2009 v 14:01 | adam káčerek |  VESMÍR
Asteroid
Je to těleso o průměru 0,1 až 1000 km, často nepravidelného tvaru. Asteroidy obíhají kolem Slunce převážně mezi drahami Marsu a Jupiteru. Některé z nich se mohou připlést do cesty i Zemi, případná srážka by znamenala obrovskou katastrofu - jsou výrazně větší než meteoroidy.
Asteroid je starší a nepřesné, ale stále často používané označení těles, které se správně nazývají planetky. Nepřesné pojmenování asteroid má historické kořeny z období, kdy byla známa pouze dvě tělesa. V době, kdy bylo objeveno už několik desítek těles, bylo přijato nové označení tohoto dosud neznámého typu těles - planetka.
Jedná se o ledovo-kamenné objekty neprojevující kometární aktivitu, které představují původní nebo částečně přetvořený materiál, zbylý při formování Sluneční soustavy.
http://www.bibliotecapleyades.net/imagenes_planetx/hercolobus42_05.gif

http://www.dailygalaxy.com/photos/uncategorized/2007/08/07/asteroid_2_2.jpg

http://spaceknowledge.net/wp-content/gallery/asteroids/idadactyl_false.jpgnejvětší planetka(asteroid) Ceres je prvním objeveným a zároveň svým průměrem asi 975 km největším zástupcem planetek, které obíhají mezi drahami planety Mars a Jupiter v tzv. hlavním pásmu planetek. Ceres svou hmotností představuje asi 30% celkové hmotnosti všech dosud známých planetek ve vnitřní části Sluneční soustavy.

http://www.geocities.com/xippy_tang/20060817_Plutons/060816-pluto-planet_big.jpg

Nebezpečí asteroidů
Před 65 milióny let ovládali planetu obrovští ještěři, ale došlo k vesmírné události, která měla za následek vyhubení většiny života na planetě a uvržení planety do doby, kterou známe spíše pod pojmem jaderná zima. Země se na své cestě kolem Slunce střetla s 10 kilometrovým asteroidem, který dopadl do oblasti dnešního Mexického zálivu.
Následný dopad asteroidu způsobil nedozírné škody. Srážka planetky se zemským pláštěm měla za následek vyvržení miliónů tun prachu do atmosféry, kde prach začal zabraňovat pronikání slunečního světla, což mělo za následek ochlazení planety a další dobu ledovou. Obrovská tsunami obletěla svět a zatopila spoustu níže položených míst, obrovské požáry postihly kontinenty a 90% života zaniklo. To vše se stalo jen díky dopadu asteroidu na Zem, který měljen asi 10 kilometrů v průměru. Jak uvádí teorie zániku dinosaurů, je dopad asteroidu na Zemi globální problém, který by mohl míti za následek vymření lidstva.

http://news.nationalgeographic.com/news/bigphotos/images/070217-asteroid-impact_big.jpg

http://mrbarlow.files.wordpress.com/2008/10/asteroid-impact.png


http://uwbw.org:8080/Storyboards/Spaceart/asteroid_strike589.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kate kate | 10. listopadu 2011 v 11:09 | Reagovat

je to hruza..snad se to nestane!

2 9zdenecek9 (Alík.cz) 9zdenecek9 (Alík.cz) | E-mail | 6. dubna 2012 v 11:55 | Reagovat

[1]: Taky doufám :(((((((((

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama