Velký třesk

30. ledna 2009 v 18:51 | adam káčerek |  VESMÍR

Náš vesmír vznikl zhruba před 15 miliardami let při gigantické explozi, nazývané velký třesk. Nepatrné zrnko superhusté a nepředstavitelně žhavé hmoty vybuchlo v obrovském záblesku energie, při němž vznikl dokonce i prostor jako takový. Jeho rozpínání pokračuje dodnes.
Podle teorie velkého třesku vznikl celý náš současný vesmír v jediném okamžiku obrovským výbuchem nekonečně malého (tedy bez jakéhokoli rozměru), nekonečně hmotného (a tedy nekonečně hustého) a nepředstavitelně žhavého "něčeho" (singulatity). Od té doby se náš vesmír neustále rozpíná a také chladne.

Jistě je nemožné si něco takového představit. Jak může být "něco" nepředstavitelně malé (tedy vlastně "nic") a přitom obsahovat všechnu hmotu a energii, kterou obsahuje současný vesmír? Jak si lze představit "něco" a přitom si nepředstavovat prostor? To jsou otázky, které jistě napadají každého člověka, snad jen vyjma kosmologů. Ti totiž (většinou) tvrdí, že před Velkým třeskem prostor ani čas neexistovaly a smysl podle nich začaly mít až s Velkým třeskem.Jistě vás bude zajímat, kdy k velkému třesku došlo. Dnes se předpokládá, že vesmír je starý 13,7 miliardy let (s odchylkou 0,2 miliardy na obě strany). Toto stáří vesmíru platí od roku 2003, kdy byla pomocí družice WMAP pořízena mapa kosmického mikrovlnného pozadí. Od té doby se ovšem tu a tam vynoří nějaká měření, která tento věk zpochybňují.vyvoj vesmiru
Přirozeně se vnucuje otázka, co bylo před vznikem vesmíru? Před velkým třeskem neexistoval čas. Proto tato otázka nemá smysl. Stejně vznikl i prostor. V dnes pozorovaném vesmíru nenajdeme bod, ze kterého se vesmíru rozpíná, tzn. že neexistuje střed vesmíru.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama