co třeba nevíte

29. ledna 2009 v 11:17 | adam káčerek |  ZAJÍMAVOSTI O LIDSKÉM TĚLE
Červené krvinky
Celkové množství se jich u dospělého člověka pohybuje kolem 25 bilionů. Jsou tím, co v těle přenáší kyslík do všech orgánů. Obsahují zhruba 3,5 gramu železa, což je více než ve všech ostatních tělních tkáních dohromady.

Plíce
Člověk se každý den 21tisíckrát nadechne a vydechne. Plíce tak za 24 hodin "zpracují" téměř 10 tisíc litrů vzduchu. Pokud si člověk kýchne, vypudí plíce vzduch, který dosahuje rychlosti téměř 900 kilometrů za hodinu.

Játra
Jsou chemickým filtrem těla. Za den jimi projde neuvěřitelných 2000 litrů krve, které dokonale očistí. Pokud člověk vypije litr vína, játra tělo dokáží zbavit alkoholu zhruba za deset hodin.


Vlasy
Dokážou vyrůst zhruba o jeden centimetr za měsíc. Ve svém "životě" procházejí obdobím růstu, odumírání, kdy už na délce nepřibývají, a etapou vypadávání. Jeden vlas může naši hlavu zdobit 2-4 roky. Za jeden den vypadne až stovka vlasů.

Mozek
Obsahuje okolo 12 bilionů neuronů, a také dalších 50 bilionů podpůrných nervových buněk. Nervové buňky dokáží zpracovat až 200 tisíc impulzů, které se šíří po nervových drahách rychlostí téměř 300 kilometrů za hodinu.

Oko
Zdravý člověk za den mrkne téměř 11 500 krát. V každém oku jsou dva typy nervových buněk. Tyčinky, které rozlišují světlo a tmu, tvar a pohyb. Těch máme 100 milionů. Čípky zajišťují barevné vidění, těch jsou asi 3 miliony.

Srdce
Když tělo odpočívá, dokáže srdce dospělého zdravého člověka za minutu přepumpovat 5-7 litrů krve. Ta proudí v těle žilním spojením, které měří 150 000 kilometrů.
Chcete vědět jak je vaše srdíčko velké? Tak musíte zatnout pěst! Velikost vašeho srdce totiž odpovídá velikosti vaší pěsti.

Střeva
Přes střeva těla je denně vyloučeno asi 250 gramů odumřených buněk. Plynů, kterých se v těle vytvoří, je zhruba 600 mililitrů. Rychlost, jakou střeva posunují potravu, je 2 centimetry za minutu.

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Martin Martin | 4. února 2009 v 16:52 | Reagovat

Ten počet červených krvinek to je u muže, u ženy je to méně. Jo a čípky zajišťují kromě barevného vidění také vidění detailů. Jinak super článek a super rubrika! Jen tak dál doktoré:-)

2 vojtys vojtys | E-mail | 18. února 2014 v 17:29 | Reagovat

Potřebuju poradit:-). Vím, že dospělý člověk má okolo 4 až 6 litrů krve, ale nikde jsem nenašel, kolik ml krve má např. novorozenec.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama