SATURN

17. listopadu 2008 v 16:09 | adam káčerek |  PLANETY
Saturn

Saturn, v pořadí 6. planeta od Slunce, druhá největší planeta sluneční soustavy. Je charakteristická svým dobře viditelným prstencem. Saturn je od Slunce desetkrát dále než Země a proto je jeho teplota velmi nízká (-150 °C). Průměrná hustota planety je nejnižší z celé sluneční soustavy, dokonce nižší než hustota vody.

Charakteristika

Saturn patří k obřím planetám sluneční soustavy. Oběhne Slunce za 30 pozemských let, ale kolem vlastní osy se otočí za pouhých 10 hodin. Tato rychlá diferenciální rotace způsobuje obdobně jako na Jupiteru vznik pásů. V atmosféře jsou někdy pozorovány velké žluté či bílé skvrny (Velká bílá skvrna - 1990). Atmosféra je tvořena převážně vodíkem a heliem, s oblaky čpavku. V nitru je snad malé jádro z křemičitanů železa obklopené kovovým vodíkem. Vítr v atmosféře dosahuje rychlosti až 1 800 km/h. Magnetické pole je slabší než u Jupiteru, má dipólový charakter s osou téměř rovnoběžnou s rotační osou. Dipólový moment je 35× menší než u Jupiteru, ale 575× větší než u Země.
Atmosféra planety je tvořena podobně jako na Zemi z několika částí. V první části panuje poměrně jasno a klid. Vše se ale mění ve vrstvě pod ní, kde se nachází vrstva prachu a čpavkového zákalu. V další vrstvě bychom nalezli věčně zmrzlý čpavek, který tvoří souvislá mračna. Ještě hlouběji k nitru planety "bychom" narazili na další jasnou vrstvu, kde panuje opět relativní klid v atmosféře. Pod touto vrstvou se pak nachází mraky sirníku amonitého a ještě hlouběji mraky vodního ledu, pod kterými je poslední jasná vrstva. I když vypadá atmosféra díky jasným vrstvám poměrně přívětivě, nenechte se ošálit, protože v atmosféře panují orkány, které dosahují rychlostí až 1 800 kilometrů v hodině, jenž pronikají i mezi jednotlivými vrstvami.
Pod touto slupkou atmosféry bychom nalezli samotný povrch planety, který je tvořen oceánem tekutého vodíku, jenž je zkapalněn díky ohromným tlakům, jenž na povrchu panují. Pod tímto oceánem je další, který je ale tvořen těžším tekutým kovovým vodíkem, jenž zasahuje až k samotnému jádru, které je tvořeno nejspíše kovově-kamenitým jádrem.

Prstence a měsíce

Saturnovy prstence mají celkový průměr 420 000 km, ale tlusté jsou jen několik málo set metrů. Jsou tvořeny ledovými úlomky, prachem, kamením a balvany, které nemají průměr větší než několik metrů. Mezi prstenci leží dráhy nejvnitřnějších měsíců. Měsíc Pan obíhá v mezeře nazývané Enckeho dělení ve vnější části prstence A. Jiný měsíc Atlas obíhá na okraji prstence A, zatímco Prometheus a Pandora obíhají každý z jedné strany prstence F. Některé měsíce nalezneme na shodných drahách.
http://www.spacezone.org/fotogal/saturn/saturn.jpg
http://www.spacezone.org/fotogal/saturn/PIA06176_hires.jpg


Prstence

Nejvzdálenější část systému Saturnových prstenců viditelných ze Země tvoří prstenec A, který má průměr téměř 275 000 km. Prstenec A je od nejširšího a nejjasnějšího prstence B oddělen tmavou mezerou širokou 4500 km zvanou Cassiniho dělení, která je viditelná v dalekohledu o průměru alespoň 7,5 cm. Následuje částečně průhledný prstenec C. Slabší prstence D a F leží uvnitř a vně viditelných prstenců. Jiné dva prstence G a E leží za prstencem F. V roce 2004 objevila sonda Cassini náznaky dalších prstenců, které dostaly předběžná označení R/2004 S1 a R/2004 S2.
http://www.fpsoftlab.com/images/screenshots/saturn-400x300.jpg
Vzdálenost od Slunce: 1 426 725 400 km (9,53707032 A.U.)
Rovníkový poloměr: 60 268 km (9,449 poloměru Země)
Hmotnost: 568,51e+24 kg
Střední hustota: 0,70 gm/cm3
Úniková rychlost: 35,49 km/s
Oběžná doba: 29 let a 6 měs.
Doba rotace kolem osy: 10 hodin, 39 minut
Průměrná teplota planety: -180 °C
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 CupCake.GirL^^ CupCake.GirL^^ | Web | 17. listopadu 2008 v 16:12 | Reagovat

hezuu blog:)

2 Ondra Ondra | Web | 17. listopadu 2008 v 16:12 | Reagovat

Hoj. U mě na blogu je nový komix už 2.Díl jmenuje se Vzhůru Nohama. Prosím přečti si ho a pak napiš do komentáře jestli se ti líbil.

Děkuji a promin za otravování.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama