Krev a krev. destičky

18. listopadu 2008 v 23:48 | adam káčerek |  LIDSKÉ TĚLO
Krev je kapalná,viskózní cirkulující tkáň složená z tekuté plazmy a buněk (červené krvinky, bílé krvinky, krevní destičky). Medicínské termíny souvisící s krví často začínají na hemo- nebo hemato-, co je odvozeno z řeckého slova haima znamenajícího "krev".
Vzhledem k její funkci se o ní často mluví též jako o trofické tkáni nebo trofickém pojivu.
Hlavní funkce krve je dopravovat živiny (kyslík, glukózu) a stopové prvky do tkání a odvádět odpadní produkty (např. oxid uhličitý a kyselinu mléčnou). Krev též transportuje buňky (leukocyty, abnormální nádorové buňky) a různé substance (aminokyseliny, lipidy, hormony) mezi tkáně a orgány.

ANATOMIE KRVE
Krev je složena z několika typů krvinek a tyto formované elementy krve tvoří asi 45 % celé krve. Ostatních 55 % je krevní plazma - nažloutlá tekutina, která je kapalným mediem krve. Normální pH lidské arteriální krve je asi 7,40.
Popis krvinek:
http://www.21stoleti.cz/fotky/1216372650.jpg
  • Červené krvinky neboli erytrocyty (96 %). U savců tyto krvinky nemají buněčné jádro (u mozolnatců, např. velbloud, však ano) a organely, jsou to neplnohodnotné buňky. Obsahují hemoglobin a distribuují kyslík. Jejich životnost se pohybuje kolem 120 dní. Červené krevní buňky (spolu s endotelními cévními buňkami a některými jinými buňkami) jsou též označeny proteiny, které definují různé krevní typy.
  • Bílé krvinky neboli leukocyty (3 %) jsou částí imunitního systému a eliminují původce infekcí.
  • Krevní destičky neboli trombocyty (1 %) jsou odpovědny za srážení krve neboli koagulaci (sraženinu).
Krevní plazma je v podstatě vodní roztok obsahující 90 % vody, 7 % plazmatických proteinů, 0,9 % anorganických solí a roznášené látky.
Plazma a krvinky spolu tvoří nenewtonskou tekutinu, proudní vlastnosti jsou unikátně adaptovány do architektury krevních

KREVNÍ DESTIČKY
Krevní destičky (trombocyty) jsou nejmenší krvinky, které cirkulují v naší krvi. Jsou důležité k ochraně organismu proti krvácení. Za normálních okolností ucpávají defekty ve stěnách cév a společně se zvláštními bílkovinami krevní plazmy se podílejí na správné funkci srážení krve.
Koncentráty krevních destiček odebrané od zdravých dárců jsou nezbytné pro léčbu nemocných, kterým destičky z nějakého důvodu chybějí. Nejčastěji se jedná o pacienty s různými typy leukémií, kteří podstupují chemoterapii nebo transplantaci kostní dřeně. Tito nemocní jsou ohroženi krvácivými komplikacemi a pravidelná aplikace destiček od zdravých dárců jim umožňuje překlenout období do obnovy jejich vlastní krvetvorby.


  • muž 5-6 l, žena 4,5 l krve (6-9 % tělesné hmotnosti)
  • děti a aktivní sportovci více krve vzhledem ke své hmotnosti
  • tlustý člověk méně krve vzhledem ke své hmotnosti
  • ztrátu 0,5 l krve zvládne organismus bez problémů
  • maximální náhlá ztráta krve 1,5 l, pomalu až 2,5 l krve
  • krev se neustále obnovuje - 50 ml/den => za rok se vytvoří 18 l krve => krev se 3x vymění (dynamická rovnováha)
POHYB KRVE K SRDCI

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama