Játra

23. listopadu 2008 v 13:33 | adam káčerek |  LIDSKÉ TĚLO

Anatomie jater

Játra (latinsky hepar) jsou největší a nejdůležitější žlázou lidského těla, jsou umístěna těsně pod bránicí, z větší části pod pravou brániční klenbou; přesahují až pod střed levé brániční klenby.
Hmotnost: 1 - 2,5 kg (extrémní rozmezí).
Barva jater je hnědočervená, hmota jater je měkká na pohmat a poddajná, ale relativně křehká, takže při otřesech a nárazech dochází snadno k natržení tkáně, spojenému s masivním, život ohrožujícím krvácením.
Spodní plocha jater nese charakteristické rýhy, které oddělují 4 jaterní laloky (lobi hepatis).
Vnitřní členění jater neodpovídá povrchovému členění na játrech. Podle společného větvení arteria hepatica propria, vena portae a intrahepatických žlučovodů se dělí na dvě hlavní části - levou - menší (pars hepatis ministra) a pravou - větší (pars hepatis dextra) část. Tyto dva laloky tvoří nesčetné jaterní lalůčky a uvnitř každého z nich lze spatřit malé cévy vyvedené do jaterní žíly.
Základní stavební jednotkou jater je jaterní buňka - hepatocyt, na styku dvou jaterních buněk je vždy žlučový kanálek.
V jaterní cirkulaci se uplatňují dvě hlavní složky:
  • Složka funkční, s krví bohatou na látky, které se zpracovávají v játrech. Tuto krev přivádí vrátnicová žíla (vena portae). V krvi jsou obsaženy látky vstřebané ve střevě z potravy a jdoucí do jater ke zpracování. Vrátnicovou žilou se do jater dostává krev ze žaludku, tenkého a tlustého střeva, pankreatu, sleziny, a tak přitékají k jaterním buňkám všechny vstřebané živiny.
  • Složka nutritivní, s tepennou, kyslíkem bohatou krví, kterou přivádí arteria hepatica propria.
Jaterní žíly, které opouštějí játra jsou zpravidla tři, dvě z pravého laloku a jedna z levého. Vstupují přímo do dolní duté žíly.

Žlučník (vesica fellea)

Vak hruškovitého tvaru, délky 8 - 12cm. Uložený pod pravým jaterním lalokem.
Žluč je plynule tvořena v játrech, v množství 0,5 - 0,7 litru za den a prochází do žlučníku. Ve žlučníku je ze žluče vstřebávaná voda a chlorid sodný a žluč se zahušťuje. Uvolňování žluče ze žlučníku odstartovává hormon cholecystokinin, který se uvolňuje z dvanáctníku při přítomnosti potravy v žaludku.
Žluč je složitá tekutina. Obsahuje směs žlučových solí, lipidů, cholesterolů a vybraných pigmentů, bílkoviny a minerální soli jako je např. sodík. Žlutohnědá barva žluči má svůj původ v žlučovém barvivu bilirubinu, vznikajícím hlavně rozpadem červených krvinek.
Jedním z hlavních úkolů žluči je emulgace tuků ve střevu.

Játra - anatomie
  • 1 pravý lalok (lobus dexter) Největší lalok jater.
  • 2 jaterní peritoneální duplikatura (ligamentum falciforme hepatis) probíhá střední částí brániční plochy jater v její horní a přední části. Na brániční (diafragmatické) ploše jeho průběh rozděluje játra na pravý a levý lalok. Má význam jako dočasná překážka při šíření zánětlivých procesů.
  • 3 jaterní přívěšek (appendix fibrosa hepatis)
  • 4 levý lalok (lobus sinister)
  • 5 žlučník (vesica fellea/vesica biliaris) Spolu se žlučovými vývody je žlučník součástí žlučových cest. Není nezbytný k životu ani k trávení potravy.
  • 6 jaterní buňka (hepatocyt)


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama