Hvězdy

21. listopadu 2008 v 11:23 | adam káčerek |  HVĚZDY A SOUHVĚZDÍ

Základní charakteristiky hvězd

Základní charakteristiky hvězd lze rozdělit do dvou základních skupin - na vnitřní a vnější parametry. Vnější charakteristiky dělíme na relativní (vzdálenost a hvězdná velikost), protože závisí na poloze pozorovatele.
Vnitřní charakteristiky jsou pouze dvě, a to centrální teplota a tlak.
Vnějších charakteristik je mnohem více a zde si je uvedeme v historickém pořadí, podle toho, jak docházelo k jejich využití.
Začneme tedy hvězdnou velikostí a přes modul vzdálenosti (rozdíl pozorované a absolutní hvězdné velikosti m - M, ze které lze zjistit skutečnou vzdálenost objektu pomocí Pogsonovy rovnice) se podíváme na vzdálenost. S efektivní teplotou jsou spojené spektra hvězd a spektrální třídy, které nejsou podle abecedy, protože byly seřazeny podle efektivní teploty hvězd. Ze zářivého výkonu a efektivní teploty lze odvodit poloměr hvězdy. Zcela na závěr se dostaneme ke hmotnosti, nejdůležitější charakteristice hvězdy, neboť předurčuje stavbu a vývoj hvězd.Rozpětí základních charakteristik

Rozpětí hmotností:od 0,075 MS (červení trpaslíci - Gliese 623 B) do 60 MS (hmotní "modří" veleobři -Plaskettova hvězda)
Rozpětí poloměrů:od 12 km = 1,7.10-5RS (neutronové hvězdy) až po 2 000 RS (červení veleobři - VV Cephei, µ Cephei)
Rozpětí zářivých výkonů:od 1,5.10-5LS (červení trpaslíci - Gliese 623 B) až 107LS (velmi hmotné nestacionární hvězdy typu Pistole, η Carinae)
Rozpětí efektivních teplot:od 2 500 K u červených trpaslíků a obrů až po stovky tisíc kelvinů v případě jader planetárních mlhovin.
Chemické složení:
pozorování jsou bezprostředně přístupny jen svrchní vrstvy hvězd, jejichž složení zpravidla odpovídá složení zárodečné mlhoviny, z níž hvězdy vznikly. Vodík a helium zde mají zhruba stejné relativní zastoupení jako na Slunci, markantní rozdíly jsou v obsahu těžších prvků: od téměř 0 % u nejstarších hvězd v kulových hvězdokupách až po 5 % u příslušníků tzv. extrémní ploché složky Galaxie. Připomeňme, že Slunce obsahuje zhruba 2 % těžších prvků.

ZROZENÍ HVĚZDY V MLHOVINĚ
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama